top of page

איך לטפל בעצמי?

להיות המטפל של עצמך זה אומר להיות חופשי. להיות המטפל של עצמך זה אומר לא להיות תלוי באף אחד ובשום דבר. גם לא בwifi. להיות המטפל של עצמך זה להיות בשליטה, רוב הזמן; בבית, בעבודה ובחופשה. להיות המטפל של עצמך זה לדעת להכיל את הקושי, להיות המטפל של עצמך זה להיות מודע לשינויים להיות המטפל של עצמך זה להתפתח תמידית. להיות המטפל של עצמך זה לדאוג לרווחה הנפשית שלך, להיות המטפל של עצמך זה לדעת להשקיע את האנרגיה שלך בדברים שמקדמים אותך. להיות המטפל של עצמך זה לנרמל שמותר גם לטעות. להיות המטפל של עצמך זה לדעת מתי אתה צריך עזרה, להיות המטפל של עצמך זה גם לפנות לזה מקום בסדר העדיפויות.

במהלך הטיפולים חשוב לי מאוד להעביר את הכוח והידע ממני למטופלים שלי.


אז איך מתחילים לטפל בעצמי?

1. תקשיבו- אחד התפקידים הברורים והיכולות הנדרשות ביותר מכל מטפל בסיסי בכל שיטת טיפול היא יכולת הקשבה. רבים מאיתנו מקשיבים אך בו זמנית כבר חושבים מה לענות. אני רוצה שתנסו לרגע רק להקשיב למחשבות שלכם, בלי לבקר, בלי להתגונן, בלי לכעוס. פשוט לקבל אותן כמו שהן. ככה מפחידות/ מלחיצות/ מתסכלות. אני ממליצה בתור התחלה להתחיל לכתוב בכמה שורות (עד 10 שורות) את המחשבות שלכם. זה יאפשר לכם לתת להן מקום ולוודא שאתם באמת רק (!) מקשיבים.

2. אל תחממו- אתם אולי שאלתם את עצמכם למה בסעיף מספר 1 רשמתי שמותר לרשום רק עד 10 משפטים. אז זה פשוט. ברגע שאתם מאפשרים לעצמכם לרשום "מגילה" כלומר ללא הגבלה, אתם ככל הנראה תכניסו לכיתוב ביקורת ותחממו את עצמכם על הסיטואציה עוד יותר. בהמשך אתם תראו שתוכלו אפילו לרשום רק 5 שורות וזה יספיק. קרה משהו? תכתבו מה קרה. בלי לנתח, בלי לבקר, בלי לחץ ובלי פחדים.

3. תכילו- אם תשבו מול מטפל ותספרו לו מה קרה סביר להניח שתשובתו הראשונה לא תהיה ביקורת עליכם נכון? סביר להניח. ברגע שאתם אוטומטית עונים לעצמכם בביקורת ולא מכילים את הקושי אז כמו חילזון אנחנו נכנס חזרה לתוך הקונכיה נרגיש תחושת ערך עצמי נמוך, תחושת מסוגלות נמוכה לשינוי ותסכול רב. אז מה כן לעשות? להכיל. להכיל זה אומר לנרמל "מותר לך להרגיש ככה", "זה בסדר שאני כועס". תאפשרו לעצמכם להרגיש כל רגש שעולה. תהיו איתו לפני שאתם מתנגדים לו. תזכרו שתחושות ורגשות אינם קובעים מה הערך העצמי שלכם. אתה לא "לא בסדר" כי אתם בלחץ...כולנו מרגישים את כל מגוון הרגשות האפשריים.

4. תהיו גאים בכל צעד שאתם עושים בדרך-

תזכרו שהצלחה בתהליך היא לא עצם העובדה שלא הגיע קושי אלא הצלחה היא עצם ההתמודדות.

חיזוק עצמי זה הכלי הכי חשוב שיש ברשותנו ולצערי מעטים משתמשים בו. יש לו יחסי ציבור בעייתיים ולא בצדק. חיזוק חיובי הוא הדלק שלנו. אתם מלווים את עצמכם לאורך המסלול, אתם אלו שרואים את כל מצבי הקיצון, אתם אלו שיודעים האם הצלחתם לשמור על איפוק או האם דווקא פרקתם כל עול. לכל הצלחה, גם הקטנה ביותר, מגיע מקום של כבוד. כי זו הסיבה בסוף שאנחנו ממשיכים לנסות. בדיוק כמו שילד קטן שמנסה לעשות את צעדיו הראשונים אנחנו מעודדים ומחזקים אותו מאוד למרות שהוא נופל בכל פעם. אנחנו מבינים שהחיזוק יגרום לו לנסות שוב ושוב עד שישתפר. כך גם אתם.

ועכשיו אחרי שאתם כבר מבינים למה אתם חשובים לעצמכם וכמה אתם יכולים לעזור לעצמכם זה הזמן ליצור איתי קשר ואני אלמד אתכם את הטכניקות המלאות איך לטפל בעצמכם לאורך שנים. אני חושבת שהרגעים הכי מרגשים בטיפול זה כשאני רואה ביחד עם המטופל איך הוא מתנהל נכון, איך הוא מתמודד, איך הוא מטפל בעצמו מהבית/ מהמשרד/ מחו"ל... לא באמת משנה מאיפה.

אני חושבת שזה הרגע בו אני פותחת את נוצות הטווס שלי ומתגאה במה שיצרנו. מתגאה בנחת, באורך רוח ובכוח האדיר שהמטופל מקבל. אני יודעת שכרגע זה קשה ונראה כמעט בלתי אפשרי אבל יש דרך טובה להתמודד. בואו ללמוד אותה. מוזמנים לקרוא עוד על הטיפול הפרטני

Comments


bottom of page